Zamek w Barcianach to gotycki zamek germański zbudowany w XIV wieku we wsi Barciany w powiecie kętrzyńskim województwa warmińsko-mazurskiego. Ten jeden z wyjątkowych zabytków Warmii i Mazur jest obecnie wystawiony na sprzedaż.

Zamek powstał prawdopodobnie na miejscu istniejącej twierdzy pruskiej, zdobytej przez Krzyżaków. Twierdza została zniszczona przez Prusaków w 1320 roku. W 1325 r. odbudowano twierdzę barciańską przy użyciu drewna. Pod koniec XIV wieku wielki mistrz Winrich von Kniprode postanowił wyznaczyć nową siedzibę. Zamek położony jest na wzgórzu otoczonym bagnami Liwny (dawniej: Liebe).

Murowany zamek został zbudowany w latach 1377-1390, ale wieże nie zostały jeszcze zbudowane. Otoczony jest zewnętrznymi fortyfikacjami i fosą. Za fosą po stronie wschodniej znajduje się gospodarcze przedzamcze.

Do 1400 roku mury wzniesiono na planie prostokąta o wymiarach 55×58 z drzwiami wejściowymi w skrzydle wschodnim. Następnie dobudowano trzykondygnacyjne skrzydło północne. Na początku XV wieku przy północno-wschodnim narożniku dobudowano niską okrągłą wieżę. Po sekularyzacji zakonu zamek stał się siedzibą miejscowego zarządcy folwarcznego. W tym okresie przy zachodnim murze dobudowano spichlerz.

Od XIX wieku zamek pozostawał w rękach prywatnych do 1945 roku. Po wojnie był to teren miejscowego PGR-u. Znajdują się tu biura i magazyny.

Później został kupiony przez prywatnego inwestora, który zamierzał przekształcić go w funkcję hotelową. Jednak rozpoczęte prace zostały przerwane iw tej chwili nic się tam nie dzieje, jest to obiekt zamknięty. Zamek w Barcianach zachował się do dziś w stanie nienaruszonym, bez strzelistych wież i jest wzorem przemian krzyżackiej architektury militarnej.

Obecnie zamek w Barcianach jest wystawiony na sprzedaż. Cena ofertowa wynosi 12 milionów złotych.

 

Czytaj również: https://kursnamazury.pl/podroze-duze-i-male-czyli-wirtualne-pamietniki-z-wakacji/


Fot. Zamek w Barcianach Autorstwa image/photo was taken by Wikipedia and Wikimedia Commons user Ludwig Schneider.I would appreciate being notified if you use my work outside Wikimedia.Do not copy this image illegally by ignoring the terms of the license below, as it is not in the public domain. If you would like special permission to use, license, or purchase the image please contact me to negotiate terms.When reusing, please credit me as: Ludwig Schneider / Wikimedia. – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20594676