Ryn to malownicze miasto, z którego Mazury mogą być dumne. Piękna okolica i idealne warunki do wypoczynku – oto czynniki, dzięki którym wczasy w rejonie tego miasta każdemu z nas dostarczą wielu niezapomnianych wrażeń.

Ryn znany jest też z cennego zabytku, obok którego nie można przejść obojętnie. To krzyżacki zamek –jeden z najpiękniejszych i największych zamków, jakie powstały na ziemiach polskich z woli Krzyżaków. Co warto wiedzieć na jego temat? Dlaczego w trakcie wycieczki po Mazurach warto mu poświęcić nieco więcej uwagi?

Zamek w Rynie to cenny zabytek, którego wielkim walorem jest piękne położenie. Obiekt ten powstał pomiędzy jeziorami Ryńskim i Ołów, w miejscu z natury obronnym. Jako że zamek stoi na sporym wzniesieniu, jest on doskonale widoczny już z daleka. Wiadomo, że jest to nie tylko piękny, ale i atrakcyjny dla historyków obiekt. Dzieje zamku Ryn sięgają XIV wieku, kiedy to Ryn stał się siedzibą komturii. Warto tu podkreślić, iż pierwszym urzędującym tu komturem był Fryderyk von Wallenrod. Po 1525 roku zamek ten pełnił różne funkcje. Był siedziba starostwa i więzieniem, w jego murach mieściły się też różne urzędy. Dziś zabytek ten służy jako obiekt kongresowy, a urządzony tu hotel cieszy się wielkim powodzeniem wśród wymagających gości. Część zamkowych pomieszczeń jest udostępniana turystom, a spacer w towarzystwie miejscowego przewodnika może się dla każdego z nas okazać bardzo ciekawym doświadczeniem.