Warmia i Mazury to wyjątkowa część Polski, która swą atrakcyjnością może oczarować każdego z nas. Co warto zobaczyć w trakcie wycieczki po tej krainie? Jedną z tych miejscowości, którym warto poświęcić swój czas, jest Barczewo. To ciekawe miasto może się pochwalić historią sięgającą XIV wieku oraz zabytkami, którym warto się uważniej przyjrzeć.

Dla wielu miłośników historii, Barczewo to przede wszystkim zakład karny, w którego murach „gościło” wiele postaci znanych nam doskonale z lekcji historii. Jedną z nich był Erich Koch – gauleiter i nadprezydent Prus Wschodnich, który zmarł tutaj w 1986 roku. W latach 80-tych XX wieku w barczewskim więzieniu przebywali też działacze ówczesnej opozycji, m. in. Adama Michnika, Władysława Frasyniuka, Leszka Moczulskiego i Stefana Niesiołowskiego. Dla wielu Barczewo to również rodzinne miasto Feliksa Nowowiejskiego, autora muzyki do „Roty” Marii Konopnickiej.

A co warto zobaczyć w czasie wycieczki po mieście? Barczewo to nie tylko ciekawe muzeum, które zostało urządzone w rodzinnym domu Nowowiejskiego, ale też cenne zabytki architektury. Uwagę przyciąga tu m. in. gotycki kościół św. Anny oraz synagoga – ostatnia z zachowanych bożnic na Warmii. Ciekawym zabytkiem jest też kościół więzienny św. Dyzmy Dobrego Łotra oraz kościół św. Andrzeja, przy którym do dziś można dostrzec pozostałości dawnych murów miejskich. Wszystkie te zabytki sprawiają, że wycieczki po Barczewie stają się wspaniałą lekcją historii, a zarazem – wyjątkową przygodą dla każdego miłośnika Warmii i Mazur.