W środę, 20 listopada, o godz. 10:30 w Hotelu Krasicki w Lidzbarku Warmińskim odbędzie się konferencja zatytułowana „Produkcja żywności wysokiej jakości na Warmii i Mazurach – kreowanie marki, nowe rozwiązania, dobre praktyki”.

Dwudniowe spotkanie zgromadzi producentów i przetwórców żywności, restauratorów oraz przedsiębiorców z regionu. Jego celem będzie wymiana doświadczeń, prezentacja skutecznych strategii marketingowych, omówienie możliwości uzyskania dofinansowania dla firm z branży spożywczej oraz promocja marki województwa, jaką tworzy sieć „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury”.

Podczas wydarzenia zostaną wręczone certyfikaty dla ośmiu nowych członków sieci, reprezentujących kategorie gastronomii, produkcji i przetwórstwa oraz edukacji. Wraz z nimi sieć liczyć będzie 60 podmiotów. Powstała ona w 2023 roku decyzją zarządu województwa, aby promować naturalną, tradycyjną, lokalną i ekologiczną żywność opartą na surowcach z regionu. Jej działalność wspiera także ochronę kulinarnego dziedzictwa Warmii i Mazur, wzmacnia konkurencyjność mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz zwiększa atrakcyjność turystyczną regionu. Znak „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury” został oficjalnie zarejestrowany w Urzędzie Patentowym RP.

Najciekawsze punkty programu konferencji:

DZIEŃ I – 20 listopada 2024 r.
Konferencja rozpocznie się uroczystym wręczeniem certyfikatów nowym członkom sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury”, co stanowi ważne wydarzenie dla promocji tradycyjnej i lokalnej żywności w regionie. Następnie odbędzie się prezentacja o skutecznym marketingu dla małych firm, prowadzona przez Monikę Marcińczyk z Lupa Marketing – uczestnicy poznają praktyczne rozwiązania i przykłady budowania marki. Po południu zaplanowano debatę „Z tradycją – ku przyszłości”, w której doświadczeni restauratorzy i edukatorzy omówią, jak łączyć regionalne dziedzictwo z nowoczesnym podejściem do gastronomii. Na zakończenie dnia, prof. dr hab. Jarosław Dumanowski przybliży temat autentyczności i historycznych inspiracji dla producentów żywności oraz gastronomii, co z pewnością zainteresuje wszystkich pasjonatów kulinariów.

DZIEŃ II – 21 listopada 2024 r.
Drugi dzień rozpocznie się sesją poświęconą wsparciu przedsiębiorców branży spożywczej. Prelekcje obejmą m.in. cyfrową ochronę i certyfikację produktów (na przykładzie miodu) oraz możliwości uzyskania finansowania w ramach Programu LEADER. W części warsztatowej uczestnicy będą mogli wybrać między tematami praktycznymi: radzeniem sobie z trudnymi sytuacjami z klientami lub metodami pokonywania stresu i wypalenia zawodowego, szczególnie istotnymi dla przedstawicieli branży gastronomicznej. Konferencja zakończy się podsumowaniem, które zgromadzi kluczowe wnioski i inspiracje dla uczestników.

Konferencja w Lidzbarku Warmińskim wpisuje się w realizację strategii „Warmińsko-Mazurskie 2030. Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego”, w której produkcja żywności wysokiej jakości została wskazana jako kluczowa inteligentna specjalizacja regionu. Organizatorem wydarzenia jest samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.