Frombork – miasto Kopernika i dawna stolica Warmii. Zwiedzać Warmię i Mazury i nie odwiedzić Fromborka, to tak jakby jechać do Rzymu i nie zobaczyć Koloseum. Frombork jest bez wątpienia jednym z tych miast na Warmii i Mazurach, które każdy turysta odwiedzający Warmię i Mazury po prostu musi zobaczyć.

Obecna nazwa Fromborka jest spolszczeniem nazwy nadanej miastu przez osadników niemieckich, oznaczającej gród Najświętszej Marii Panny (Frauenburg). Powstała pod koniec XIII wieku osada składała się z dwóch niezależnych od siebie części: powstałego na wzgórzu zespołu katedralnego oraz osady nad brzegiem Zalewu Wiślanego. Frombork zawdzięcza swój rozwój decyzji biskupa Henryka Fleminga, który postanowił, że właśnie w tym miejscu powstanie nowa katedra, która zastąpić miała spaloną w czasie powstania pruskiego  w 1275 roku katedrę w Braniewie. Frombork zyskał na swoim znaczeniu w XIV wieku, po wybudowaniu katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja.

Na mocy pokoju toruńskiego z 1466 roku, Frombork – podobnie jak cała Warmia – wszedł w skład Królestwa Polskiego. To tutaj żył i tworzył najsłynniejszy mieszkaniec Fromborka, Mikołaj Kopernik. Kopernik, jako kanonik kapituły warmińskiej, przebywał we Fromborku w latach od roku 1510 aż do śmierci, która nastąpiła w maju 1543 roku. To właśnie we Fromborku słynny astronom napisał najważniejsze dzieło „O obrotach sfer niebieskich”. Nie dziwi więc fakt, że obecność Kopernika jest we Fromborku widoczna na każdym kroku. Znajduje się tu Muzeum Mikołaja Kopernika, pomnik Kopernika, Kanał Kopernika, a także hotel „Kopernik”.

Dzisiaj Frombork to niewielkie miasteczko, które zamieszkuje niespełna 2500 stałych mieszkańców. Odrestaurowane po zniszczeniach II wojny światowej miasto robi obecnie naprawdę znakomite wrażenie. Frombork to bez wątpienia jedno z tych miast Warmii i Mazur, które warto i trzeba odwiedzić. To doskonałe miejsce zwłaszcza na jednodniowy lub weekendowy wyjazd.

W poprzednich latach Frombork połączony był z Krynicą Morską linią tramwajową. Tramwaj wodny kursował na trasie Krynica Morska – Frombork od wiosny do końca lata. Niestety w roku 2018 tramwaje wodne z Krynicy Morskiej do Fromborka nie będą kursowały.

Archikatedra Frombork

Katedra pw. Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja na Wzgórzu Katedralnym

 

Stary Rynek

Stary Rynek we Fromborku

 

Ławeczka Kopernik

Ławeczka Kopernika przy fromborskim rynku. W tle Kino Fregata (obecnie nieczynne)

 

 

Frombork Wieża Wodna

Wieża Wodna i pomnik Kopernika

 

Kanał Kopernika

Kanał Kopernika

 

Port we Fromborku

Port we Fromborku

 

plaża we Fromborku

Plaża nad Zalewem Wiślanym we Fromborku