Znamy wyniki najnowszego Rankingu Powiatów i Miast na prawach powiatu w 2024 roku. W czołówkach rankingów znalazły się także powiaty z Warmii i Mazur.

W Rankingu miast na prawach powiatu na siódmym miejscu w Polsce znalazł się Olsztyn. Stolica Warmii i Mazur uległa Gdańskowi (zwycięzca konkursu), Jeleniej Górze, Nowemu Sączowi, Łodzi, Sosnowcowi i Legnicy.

Ranking Powiatów do 60 tys. mieszkańców otwiera Augustów. W pierwszej piętnastce znalazł się tylko jeden przedstawiciel naszego regionu, którym jest Powiat Elbląski (14 miejsce).

Ranking pokazuje, że większość powiatowych samorządów z Warmii i Mazur ma przed sobą jeszcze wiele pracy.

Ogólnopolski Ranking Powiatów i Miast na prawach powiatu, prowadzony przez Związek Powiatów Polskich, jest istotnym narzędziem oceny i porównania rozwoju lokalnego w Polsce. Ten ranking uwzględnia różnorodne wskaźniki społeczno-gospodarcze, takie jak wskaźniki zatrudnienia, edukacji, infrastruktury czy dostępu do usług publicznych. Dzięki niemu można dokładniej zrozumieć dynamikę rozwoju poszczególnych regionów, identyfikować obszary wymagające wsparcia oraz promować dobre praktyki. Jest to nie tylko narzędzie analityczne, ale także bodziec do działań na rzecz wzmacniania potencjału lokalnego i budowania równowagi społeczno-ekonomicznej w różnych częściach kraju.

Źródło: http://ranking.zpp.pl/