Ruiny XIV-wiecznego zamku we wsi Szymbark w gminie Iława wystawione na licytację komorniczą. Cena wywoławcza zamku wynosi 1 464 750 zł, a jego oszacowana wartość to 1 953 000 zł. Zamek w Szymbarku od 1997 roku znajduje się w rękach prywatnych. O tym, czy obiekt zmieni właściciela przekonamy się 7 marca 2018 r. Tego dnia w Sądzie Rejonowym w Iławie odbędzie się pierwsza licytacja komornicza.

Zamek w Szymbarku  do kupienia na licytacji komorniczej

Zaledwie 8 km od Iławy w malowniczej scenerii nad brzegiem jeziora Szymbark znajduje się zamek. Wybudowany na planie prostokąta o wymiarach 75 x 92 metry obiekt nadal imponuje swoimi rozmiarami. Mimo że zamek w Szymbarku ma obecnie postać trwałej, częściowo konserwowanej ruiny, do naszych czasów dobrze zachowały się mury obronne z 10 basztami. W pobliżu zamku, na wzgórzu obok drogi do Ząbrowa znajduje się porośnięty lasem, cmentarz rodowy szymbarskiej linii von Finckensteinów. Spoczywa tam czterech w linii prostej Konradów Finck von Finckenstein oraz Getruda i Agnes – matka i córka Finckensteinów.

Zamek w Szymbarku. Historia

Budowa zamku w Szymbarku rozpoczęła się najprawdopodobniej w latach 70. XIV wieku z inicjatywy proboszcza kapituły pomezańskiej Henryka ze Skarlina, w miejscu dawnego grodu Prusów. W pierwszej fazie budowy powstały mury zewnętrzne, osiem baszt, ufortyfikowano bramę oraz fosę z drewnianym mostem zwodzonym. W czasie wojny trzynastoletniej (1454-1466) zamek niemal doszczętnie spłonął. Po zakończeniu wojny zamek został odbudowany i wzmocniony o dodatkowe baszty, podwyższono też mury obronne.

Po sekularyzacji państwa krzyżackiego właścicielem zamku został Albrecht Hohenzollern, który najpierw pozostawił zamek w rękach biskupa Erharda von Queiss, a po jego śmierci przekazał go ewangelickiemu biskupowi Georgowi von Polentzowi. Jego spadkobiercy administrowali zamkiem do 1653 roku i dokonali w tym czasie renesansowej przebudowy zamku. Następnym właścicielem szymbarskiego zamku był Jonasz Kazimierz von Eulenburg, a po nim Teodor Schlieben, który pod koniec XVII wieku sprzedał zamek Ernestowi Finck von Finckenstein. Rodzina Fickensteinów władała zamkiem do 1945 roku. W tym czasie przeprowadzono najpierw przebudowę obiektu w stylu barkowym, urządzając na jego terenie oranżerię i park, a następnie dokonano regotyzacji zamku przywracając mu częściowo oryginalny wygląd.

W czasie II wojny światowej zamek został przejęty przez oddziały SS, a następnie stał się tymczasową kwaterą Armii Czerwonej. W 1945 roku zamek został spalony przez odchodzące wojska radzieckie. W latach 60. XX wieku dokonano jedynie ograniczonych zabiegów konserwatorskich polegających na odgruzowaniu i zadaszeniu części budynków. W 1988 roku fundacja Widzieć Muzyką przejęła ruiny zamku i zapowiedziała odbudowę zamku i utworzenie w nim ośrodka dla niewidomych dzieci. Plan jednak z braku funduszy nie został zrealizowany. W 1995 roku w ruinach zamku w Szymbarku kręcono sceny do filmu „Król Olch” w reżyserii Volkera Schlöndorffa, z Johnem Malkovichem w roli głównej. Od 1997 roku zamek pozostaje w rękach prywatnych.

Zamek w Szymbarku. Licytacja komornicza

Pierwsza licytacja zamku w Szymbarku odbędzie się 7 marca 2018 r. w Sądzie Rejonowym w Iławie. W skład licytowanej nieruchomości wchodzą działki o łącznej powierzchni 12,75 ha, ruina zamku o powierzchni 6 900 m kw., budynek mieszkalny wolnostojący parterowy o powierzchni zabudowy 175 m kw., budynek inwentarski wolnostojący parterowy z poddaszem o powierzchni zabudowy 678 m kw., budynek inwentarski wolnostojący o powierzchni zabudowy 270 m kw., budynek inwentarski wolnostojący o powierzchni zabudowy 549 m kw., budynek inwentarski wolnostojący o powierzchni zabudowy 513 m kw. Budynki, pozostałości ogrodzenia oraz teren parkowo-krajobrazowy wpisane są do rejestru zabytków. Wszystkie zabudowania wymagają prac konserwatorskich.

Źródła:

Obwieszczenia o licytacjach, wikipedia. org