W dniach 7–9 czerwca odbyła się akcja Recykling Rejs – 3 rzeki, w trakcie której wolontariusze z Gołdapi i okolic posprzątali w czasie spływów kajakowych wody i brzegi trzech rzek: Gołdapy, Sapiny i Rospudy.

Recykling Rejs to inicjatywa stworzona przez Fundację PlasticsEurope Polska i Dominika Dobrowolskiego, podróżnika i ekologa. Hasło tegorocznej edycji Recykling Rejsu brzmiało „Stop dla zaśmiecania środowiska wodnego – każdy może pomóc”. Ucieleśnieniem jej były 3 spływy kajakowe w ciągu trzech dni, w trakcie których wolontariusze, głównie dzieci i młodzież z gołdapskich szkół, zebrali wiele worków śmieci, głównie zużytych opakowań.

Recykling Rejs 3 rzeki 2019

Recykling Rejs 2019, źródło: Piotr Drozdowicz

Recykling Rejsy są jedną z najbardziej znanych inicjatyw ekologicznych w Polsce. Zostały już wielokrotnie nagradzane. W czerwcu 2019 r. Narodowa Rada Ekologiczna uhonorowała Dominika Dobrowolskiego tytułem EkoJanosika. W poprzednim roku ekolog dostał wyróżnienie na Bałtyckim Forum Ekologicznym, a w 2017 r. Recykling Rejsy wybrano najlepszą edukacyjną akcją w ogólnopolskim plebiscycie EkoInspiracja.

Więcej informacji o akcjach Recykling Rejs na stronie internetowej www.recykling-rejs.pl

Źródło: Piotr Drozdowicz – asystent akcji „Recykling Rejs”