Flis Kanałem Elbląskim będzie rekonstrukcją historyczną flisów odbywających się na Kanale od początku jego istnienia.

Flis z Iławy do Elbląga potrwa dwa tygodnie. Flisaków w akcji można będzie obserwować z pobliskich brzegów, mostów, jachtów, motorówek i kajaków.

 

PROGRAM

8 – 12 czerwca 2022
Na terenie bindugi Glimy, nadleśnictwa Miłomłyn, nad Kanałem Elbląskim zbudujemy naszą tratwę z pni ekotypu sosny taborskiej, pochodzących z uprawy na terenie Nadleśnictwa Miłomłyn, leśnictwo Bagieńsko. Ze względów bezpieczeństwa teren bindugi będzie wygrodzony i niedostępny dla osób spoza Załogi Flisu. Naszą pracę można będzie obserwować z mostu i zachodniego brzegu kanału. W niedzielę, 12 czerwca o godz. 21:00 odbędzie się msza święta polowa odprawiona na tratwie przez ks. ppor. Rafała Giedrojca z parafii p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Liwie, na którą zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

F L I S

Dzień 1, poniedziałek 13 czerwca 2022
Wyruszamy z bindugi Glimy płynąc do Miłomłyna. Niewątpliwą atrakcją tego odcinka będzie możliwość obserwowania przejścia tafli tratwy przez śluzy.
Tę słabiej dostępną, śluzę Zielona pokonamy we wczesnych godzinach rannych. Na śluzie Miłomłyn dogodne miejsce do fotografowania znajdziecie na moście. Tutaj będziemy pracować przez ponad 6 godzin.

Dzień 2, wtorek 14 czerwca 2022
Miłomłyn – Chmielówka to tylko 15 km ale 11 km trasy Miłomłyn – Jeziorak, to najtrudniejszy dla flisaków odcinek. Tutaj wszystko zależy od siły mięśni
i umiejętności flisaków. Możliwe wsparcie „mechaniczne” to tylko ok. 10% potrzebnej siły. Flisacy będą napędzać tratwę 5 metrowymi tyczkami
opieranymi o dno kanału by maszerując wzdłuż tratwy przesuwać ją po wodzie. Każdy z flisaków przejdzie tego dnia ponad 25 km.
Odcinek przebiega przez wąski, zarośnięty i kręty kanał. Dodatkowo musimy pokonać wrota bezpieczeństwa Ligi i Zagadka z niewielkim zapasem szerokości.
Można będzie nas obserwować z licznych na tym odcinku i łatwo dostępnych mostów. Po przejściu zrewitalizowanego odcinka kanału Dauby – Jeziorak zatrzymamy się na zasłużony odpoczynek w Letnisku Chmielówka. Z tej okazji właściciele ośrodka przygotowują dla swoich gości atrakcje niespodzianki.

Dzień 3, środa 15 czerwca 2022
Chmielówka – Iława to piękny krajobrazowo etap naszej podróży. Tego dnia flisacy pracują mniej intensywnie a główne zadanie przejmują konie mechaniczne floty wspomagającej. Z całą pewnością będziemy płynąć w licznej asyście Jeziorakowych wodniaków. Pamiętajcie! Tratwa manewruje trudniej od Waszych łodzi, nie przeszkadzajcie nam! Na ostatnim odcinku trasy, od Ekomariny do poruszania tratwy będziemy używać wyciągarki linowej na kołowrocie. Tę żmudną i ciężką pracę będziecie mogli obserwować z nieodległych brzegów. Przechodząc pod mostem na Mały Jeziorak utrudnimy żeglugę w czasie ok. 20 minut. Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość. To tylko 20 minut, jesteśmy na wakacjach. Po zacumowaniu przy brzegach Hotelu Stary Tartak rozpoczniemy pobyt na zaproszenie Burmistrza Miasta Iławy z przygotowanymi wieloma atrakcjami.

Dzień 4, czwartek 16 czerwca 2022
Wszystkim atrakcjom festynu iławskiego trzeba się przyjrzeć bliżej. Wieczorem odpłyniemy w kierunku północnym na postój techniczny w okolicach Półwyspu Indyjskiego.

Dzień 5, piątek 17 czerwca 2022
Tylko ten kto flisował wie jak długi jest flisacki dzień. Tego dnia wypłyniemy na Jeziorak już o 4:00 ponieważ musimy pokonać dystans 28 km a w tym 11 km kanału [patrz dzień drugi]. Przez wielu pozostaniemy niezauważeni, bo tylko wędkarze i flisacy uważają tę porę dnia za godną do pływania. Trudy całego dnia wynagrodzi wieczorne spotkanie w Miłomłynie.

Dzień 6, sobota 18 czerwca 2022
Raniusieńko, cichutko wypływamy z Miłomłyna w kierunku Rudej Wody. Po krótkich incydentach kanałowych oczekujemy asysty wodniaków z tego rejonu Kanału Elbląskiego. Po południu dopłyniemy do Starego Portu Georga Jacoba Steenke na półwyspie Czulpa gdzie na zaproszenie Wójta Gminy Małdyty spotkamy się z mieszkańcami. Zobaczcie wszystkie atrakcje weekendu na Czulpie.

Dzień 7, niedziela 19 czerwca 2022
Cały dzień to festyn przygotowany wspólnie z Gminą Małdyty. Dzień i tydzień zakończy msza święta polowa odprawiona na tratwie przez ks. Romana Thile’a z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Małdytach, na którą zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Dzień 8, poniedziałek 20 czerwca 2022
Po tygodniu ciężkiej pracy flisacy odpoczywają. Mieszkasz w pobliżu i chcesz zaprosić do siebie flisaków skontaktuj się z nami, patrz kontakt.

Dzień 9, wtorek 21 czerwca 2022
Skoro świt opuszczamy gościnną ziemię małdycką i przez jeziora Sambród i Piniewo przedzieramy się w kierunku Buczyńca. Po południu planujemy przeprawę przez pochylnię Buczyniec wszystkich tafli tratwy oraz łodzi wspomagających. Postój na dolnym stanowisku pochylni Buczyniec może stanowić przyczynek do spotkań i rozmów przy ognisku na polu namiotowym.

Dzień 10, środa 22 czerwca 2022
Ruch statków pasażerskich na pochylniach jest bardzo duży i ciężko złapać wolny wózek, kontynuujemy więc przeprawę przez pochylnię Buczyniec i dalej przez pochylnie Kąty. Na odcinku od dolnego stanowiska pochylni Kąty do górnego stanowiska pochylni Oleśnica tratwa będzie holowana przez ludzi, co będzie można obserwować ze ścieżki holowniczej. Mile widziani będą ochotnicy do holowania tratwy.

Dzień 11, czwartek 23 czerwca 2022
To jedyna taka atrakcja podczas Flisu. Na odcinku pomiędzy dolnym stanowiskiem pochylni Oleśnica a górnym pochylni Jelenie tratwa będzie holowana przez konie. Na nocleg staniemy poza szlakiem, na obrotnicy pomiędzy pochylniami Jelenie i Całuny.

Dzień 12, piątek 24 czerwca 2022
Ten dzień spędzimy w okolicach dolnego stanowiska pochylni Jelenie na zaproszenie Wójta Gminy Rychliki oraz rodziny Dziedzickich z firmy Kajakiem po Trawie. To będzie najdłuższy festyn tego Flisu, o program festynu spytajmy Pana Wójta.

Dzień 13, sobota 25 czerwca 2022
Gdy tylko ruszy pochylnia Całuny my razem z nią. Następnie poprzez jezioro Druzno udamy się w kierunku Elbląga aby wieczorem zacumować przy Campingu 61, z dala od Centrum aby nie przeszkadzać w przeprowadzeniu imprez wodnych Dni Elbląga. Tego dnia zapraszamy do Biblioteki Elbląskiej na wystawę Flisacką Konferencje Naukową, poznajmy jej program
Po południu Flisacy zwiedzają Elbląg pozostawiając swoich emisariuszy udostępniających tratwę do zwiedzania.

Dzień 14, niedziela 26 czerwca 2022
Po przepłynięciu nocą nad Bulwar Zygmunta Augusta tuż przed Muzeum Archeologiczno-Historycznym odbędzie się flisacki festyn, mamy nadzieję, że nasze działania zostaną zauważone przez uczestników Dni Elbląga a atrakcji będzie wiele.
Na zakończenie Flisu o godz. 16:00 w Katedrze Elbląskiej odbędzie się pierwsza w historii msza święta odprawiana przez tzw. ołtarzem flisackim przez Biskupa Jacka Jezierskiego, na którą zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Dzień 15, poniedziałek 27 czerwca 2022
To dzień rozstań i pożegnań. Rozstaniemy się z naszą wspaniałą tratwą oddając pnie sosny taborskiej, zgodnie z jej przeznaczeniem, do Tartaku Jagodno.
Pożegnamy się, załoga Flisu podąży we wszystkich kierunkach do swoich domów, bliskich zabierając wspomnienia i nowe przyjaźnie.
Podzielcie się i Wy swoimi relacjami z I Flisu Kanałem Elbląskim. Piszcie do nas.


Źródło: http://flis-kanalem-elblaskim.eu/